ظهر اردیبهشت داوطلبان رد صلاحیت انتخابات شوراها

ظهر: اردیبهشت داوطلبان رد صلاحیت انتخابات شوراها نامزدهای انتخاباتی انتخابات شوراهای اسلامی انتخابات فرماندار دشتی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی داریم از برجام نفع می‌بریم/ قضیه راکتور اراک را ما در مذاکرات برده بودیم ولی د

رآکتور آب سنگین راحت‌ترین راه جهت رسیدن به سلاح هسته‌ای است/ تا زمانی که از برجام نفع خود را می‌بریم در آن می‌مانیم. 

داریم از برجام نفع می‌بریم/ قضیه راکتور اراک را ما در مذاکرات برده بودیم ولی د

عراقچی: داریم از برجام نفع می بریم/ قضیه راکتور اراک را ما در مذاکرات برده بودیم ولی در جنگ رسانه ای به آمریکا باختیم

عبارات مهم : ایران

رآکتور آب سنگین راحت ترین راه جهت رسیدن به سلاح هسته ای است/ تا زمانی که از برجام نفع خود را می بریم در آن می مانیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه ما اجازه مذاکره با آمریکا راجع به تحریم های اولیه نداشتیم، گفت: هیچ عقب نشینی از ژنو تا وین صورت نگرفته است.

داریم از برجام نفع می‌بریم/ قضیه راکتور اراک را ما در مذاکرات برده بودیم ولی د

به گزارش فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و مدیر ستاد پیگیری اجرای برجام امشب در برنامه «جهان آرا» شبکه افق در خصوص «آینده برجام» سخن گفت.

*تغییر ساختار وزارت خارجه

عراقچی در گفت وگو با وحید یامین پور مجری این برنامه راجع به عوض کردن ساختار وزارت خارجه بیان کرد: تجدید ساختاری که در وزارت خارجه صورت گرفته به این خاطر است که این وزارتخانه به صورت چابک تری حرکت کند.

رآکتور آب سنگین راحت‌ترین راه جهت رسیدن به سلاح هسته‌ای است/ تا زمانی که از برجام نفع خود را می‌بریم در آن می‌مانیم. 

وی افزود: در ساختار تازه وزارت خارجه تخصصی تر و معاونت های منطقه ای از بین بردن شده است و به جای آن اداره کل های منطقه ای ایجاد شده است است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در ادامه بیان کرد: برنامه دنیا آرا برنامه آشنا شده است ای هست، بحث ما هم چالشی خواهد بود شما جزو مجریان و منتقدان هم هستید. امیدوارم امشب یک بحث و برنامه با پرهیزگاری داشته باشیم و هدفمان این باشد که به ابهامات و سوالات پاسخ داده شود و صادقانه به بحث گذاشته شود، نشانه حتما مچ گیری نیست. نشانه این است که شما سوالات دقیقی را مطرح و هم توقع این است که من صادقانه پاسخ دهم و هم توقع این است که آنهایی که گوش می دهند صادقانه گوش بدهند و دنبال این نباشند که از بین صحبت های من جمله ای در بیاورند و قبل و بعدش را بزنند.

وی درخصوص مطالبی که در اینترنت راجع به اش منتشر می کنند نیز گفت: بله می خوانم و برایم می فرستند. آنها هم خوب و جالب است.

داریم از برجام نفع می‌بریم/ قضیه راکتور اراک را ما در مذاکرات برده بودیم ولی د

یامین پور هم گفت که من در این برنامه به عنوان منتقد حضور ندارم به عنوان مجری هستم، ولی این اجازه را به من داده اید که به نمایندگی از مردم سؤالاتی که در افکار عمومی از شما مطرح هست، صریح و صادقانه بپرسیم.

*صحبت غیررسمی ندارم/مجبورم در چارچوب صحبت کنم

رآکتور آب سنگین راحت‌ترین راه جهت رسیدن به سلاح هسته‌ای است/ تا زمانی که از برجام نفع خود را می‌بریم در آن می‌مانیم. 

معاون سیاسی وزیر خارجه ادامه داد: من صحبت غیررسمی ندارم. به عنوان معاون وزیر خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هر صحبت من رسمی است.

عراقچی اضافه کرد: مقید هستم در چارچوب مواضع کشور و دستورالعمل هایی که به من داده می شود به عنوان یک دیپلمات، هر دیپلماتی در چارچوب دستورا لعمل ها حرکت می کند و جهت من واجب است در چارچوب مواضع جمهوری اسلامی صحبت کنم. چون هر چه من بگویم به عنوان موضع کشور تلقی می شود و حرفی را نزنم که در مذاکرات جهت من مسئله ساز شود و حریفان ما از آن سوءاستفاده کنند. اینها محدودیت های من است ولذا با این محدودیت ها نمی توانم کنار کسی بنشینم و با آن مناظره کنم، هر کسی را بیاورید چه اساتید دانشگاه، مذاکره کنندگان سابق حتی وزیر خارجه اسبق و سابق، آنها آزادانه صحبت می کنند، ولی من مجبور هستم در چارچوب صحبت کنم. در هر مناظره ای که من باشم دو طرف هم سنخ هم نیستند. دستور ما این است که وارد مذاکرات چالشی نشویم.

داریم از برجام نفع می‌بریم/ قضیه راکتور اراک را ما در مذاکرات برده بودیم ولی د

مجری برنامه خطاب به عراقچی با بیان اینکه شما صورت ای هستید که سیاست خارجی را به سیاست داخلی و منافع حزبی و جناحی گره نزدید علی رغم کسانی که در لباس دیپلمات ها در فیلم های رسمی و غیررسمی حتی در گفت وگوهای رسمی عنوان کرده اند که تصمیمات در حوزه بین الملل در انتخابات ما اثر می گذارد و اینها منتشر هم شده است است و مردم به چنین دیپلماتی اعتماد نمی کنند ولی الحمدالله چهر ای که از شما است قابل اعتماد است و این به من کمک می کند که سوالاتم را صریح تر از شما بپرسیم.

معاون وزیر خارجه در پاسخ بیان کرد: دیپلمات در تعریفش مثل یک سرباز کشور است به هیچ یک از پرسشها داخلی نباید ورود کرده و دخالتی داشته باشد و ماموریت های محوله نظام را صادقانه اجرا کند، دیپلمات های ما عموما همین هستند. اگر کسی در همان شکلی که شما گفتید عمل کرد حتما تخلف کرده هست، ولی احساس می کنم شما یکی دو مورد خاص در ذهنتان بود که من آنها را اینگونه قبول ندارم.

* 40 سال است ظریف جهت نظام کار می کند

به گزارش فارس، عراقچی در خصوص بیانات مجری برنامه مبنی بر اینکه در شورای روابط خارجی آمریکا صحبت کرده و عنوان می کند که مواضعی که می گیریم بر انتخابات بعدی اثر می گذارد و نمی خواهم عنوان را باز کنم ما نباید با برگ سیاست خارجی در سیاست داخلی بازی کنیم، افزود: حتما اینگونه است و همه ما آن را رعایت می کنیم. در جلسه صحبت آقای ظریف من حضور داشتم، اصلا منظور ایشان این نبود، نمی خواهم دفاع کنم،صادقانه عرض می کنم، آقای ظریف 40 سال است جهت نظام کار می کند در نیویورک و پایتخت کشور عزیزمان ایران و هزاران صحبت انجام داده و صدها و هزاران ساعت مذاکره داشته است و اینکه در یک صحبت یک جمله را بچسبید، درست نیست. ایشان راجع به دموکراسی در کشور عزیزمان ایران صحبت می کرد و اتفاقا در صحبت خود در دفاع از گزینش مدیر جمهور قبلی (احمدی نژاد) سخن می گفت که مردم از وضع دولت قبل ناراضی بودند و…. بحثی خوب و در چارچوب منافع نظام بود.

*در ژنو گفتیم باید ته مذاکره را بدانیم

وی در ادامه این برنامه در پاسخ به سؤالی راجع به توافق ژنو که به برجام منجر شد و آیا آن چیزی که در برجام توافق شد همان بود که در ژنو بر سر آن توافق حاصل شد؟ گفت: ژنو یکسری اصول کلی و خط مشی ها را به عنوان توافق اولیه مشخص کرد و در دو سالی که مذاکره شد این را به یک توافق با همه جزییات و دقایقش تبدیل کردیم. در ژنو یک توقفی را در روندی که به سمت حاد شدن می رفت ایجاد کرد و دو طرف توافق کردند آنجایی که هستند بایستند و شروع به مذاکره کنند.

معاون وزیر خارجه یادآور شد: ما در ژنو گفتیم ما به این کفایت نمی کنیم که هر کس هر جا است بایستد، باید ته مذاکره را بدانیم که در آخر به چه چیزهایی خواهیم رسید، جهت ما مهم بود که آخر مذاکره غنی سازی ما ادامه یابد و به آن احترام گذاشته شود. یکی از خطوط قرمز بسیار پررنگ ما این بود که غنی سازی حتی یک روز متوقف نشود و ادامه یابد و به آن احترام گذاشته شود.

* دنبال تثبیت حق مسلم خودمان بودیم

عراقچی بیان کرد: در ژنو راجع به تحریم ها، برنامه هسته ای، محدودیت ها و کارها اعتمادساز و برطرف تحریم ها تصمیمات کلی گرفته و همه در برجام پیاده شد. در بحث تحریم ها که توافق کرده بودیم تمام تحریم های مرتبط با هسته ای به طور کامل برداشته شود، در برجام به طور کامل عنوان و به این ترتیب عمل شد. یک اشکالی نسبت به پرسش شما دارم، اینکه مسئله مهم برطرف تحریم ها بود نه این گونه نبود.

وی ادامه داد: برطرف تحریم ها خواسته بسیار بزرگ ما بود، ولی ما در بحران هسته ای، خواست مهم ما و شعار مهم مردم ما این بود که «انرژی هسته ای حق مسلم ماست.» اگر می خواستیم جهت تحریم ها وارد مذاکره شویم، آیا کاری کردیم که تحریم شویم؟ ما دنبال تثبیت حق مسلم خودمان بودیم.

وی افزود: خواسته هایی که داشتیم که تمام تحریم های مرتبط با هسته ای برداشته شود هم در متن برجام هم در عمل برداشته شد.

معاون وزیر خارجه راجع به اینکه تحریم ها در لوزان به تحریم های ثانویه محدود شد نیز اظهار داشت: اعتقاد ندارم ما وارد مذاکرات شدیم جهت برطرف تحریم ها بلکه وارد مذاکره شدیم که حق مسلم خود را تثبیت کنیم و جامعه بین الملل و 1+5 و شورای امنیت به برنامه غنی سازی ما احترام بگذارند یک دستاورد بزرگ است.

وی گفت: تحریم هایی که به دنبال برداشتن آن بودیم تحریم های مرتبط با هسته ای بود. ما تحریم های دیگری هم داریم که بعد از انقلاب اعمال شد که همان تحریم های اولیه هست. بعدا در بحث هسته ای وارد شدیم تحریم های ثانویه را اعمال کردند. ما در ژنو توافق کردیم تمام تحریم های مرتبط با هسته ای برداشته شود در لوزان و برجام هنگامی که پیاده شد همه اینها تحریم های ثانویه بود. ما اجازه مذاکره راجع به تحریم های اولیه نداشتیم. ما باید در این خصوص راجع به روابط دوجانبه و اتفاق گروگانگیری مذاکره می کردیم.

عراقچی افزود: من لوزان را توافق نمی نامم هنگامی که به مراحل آخر نزدیک شدیم در لوزان داشته هایی که رسیدیم در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کردیم. برجام تمام تحریم هایی که به بهانه هسته ای گذاشته شده است بود، تحریم های اروپا و شورای امنیت را برداشته هست. هیچ عقب نشینی از ژنو تا وین صورت نگرفته است.

وی گفت: تمام خواسته ما این بود تمامی تحریم ها باید همزمان با کارها ایران، لغو شود، اروپایی ها قبول کردند، شورای امنیت قبول کردند. تحریم های آمریکا دو دسته است تحریم های کنگره و تحریم های مدیر جمهور و دستورات اجرایی مدیر جمهور که گفتند ما دستورات مدیر جمهور را می توانیم لغو کنیم ولی کنگره باید لغو کند. کنگره چون دست جمهوری خواهان است آن را لغو نمی کنند ولی می توانیم ویو (اسقاط) کنیم. این بحث به داخل انتقال یافته و راجع به آن نتیجه گیری شد. سال 94 مقام معظم رهبری فرمودند که تحریم ها باید لغو شود ولی بعضی تحریم ها را می گویند مدیر جمهور آمریکا اختیار ندارد، همانها را لغو کند.

معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد: دستورات اجرایی مدیر جمهور آمریکا لغو شد، قوانین کنگره مدیر جمهور آمریکا اختیار دارد آنها را ویو کند که بعضی 120 روزه و بعضی 180 روزه هست. مدیر جمهور آمریکا نمی تواند جهت ابد یک قانون را ویو کند. در برجام متعهد شدند قوانین را ویو کند و جهت همین است که اگر ترامپ ویو نکند، نقض برجام را انجام داده است.

وی راجع به بدعهدی های آمریکا ادامه داد: آنچه ویو تحریم های کنگره بود تا الان انجام شده است هست، آنچه به عنوان نقض تعهدات آمریکا به کمیسیون یکسان ارائه کردیم و اعتراض خود را ثبت کردیم مواردی است که مربوط به پاراگراف های 26،28 و 29 است که همه متعهد شدند برجام را براساس فضای سازنده اجرا کنند. ترامپ از زمانی آمده شروع کرده به تخریب این فضای سازنده. هر روز حرف از پاره کردن برجام می زند که این خلاف برجام است.

عراقچی راجع به قانون ویزا و آیسا بیان کرد: قانون ویزا قانونی بود که کنگره آمریکا تصویب کرد که ورود اتباع بعضی کشورها را ممنوع کند اینکه قانون چقدر بی مبنا بود و کشورهای واقعی تروریست پرور را در برنگرفت ولی اثر جانبی که جهت ما داشت این بود اتباع آمریکایی که جهت بیزبنس و امر اقتصادی به کشور عزیزمان ایران مسافرت می کند با مشکلی مواجه میشد که اگر می خواست به آمریکا برود جهت گرفتن ویزا با مسئله مواجه می شد نمی توان این را نقض برجام نامید ولی در بحث حسن نیت نیست. این قانون (ویزا) نقض فاحش و معمولی برجام نیست. نقض بند 26 و 28 از این بابت که فضای کار اقتصادی با کشور عزیزمان ایران را دچار مسئله کند، بود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشور عزیزمان ایران خاطرنشان کرد: نقضی به عنوان نقض فاحش است که برجام را به این سمت می برد که کنار گذاشته شود. ما اعتراض کردیم نقض بندهای 26 و 28 است آن وقت آمریکایی ها درمورد مباحث اقتصادی ویو کردند.

به گزارش فارس، مدیر ستاد پیگیری اجرای برجام ادامه داد: ما در طول 2 سال گذشته مواردی داشتیم که با کشور عزیزمان ایران وارد کار اقتصادی شدند مثل توتال. بیش از 80 میلیارد دلار خطوط اعتباری به ما داده شد که نزدیک 29 میلیارد دلار امضا و 12 میلیارد دلار اجرایی شده است هست. ترامپ از زمانی که آمده با اینکه می خواهم خارج شوم و تمدید نمی کنم فضای بلاتکلیفی و سرگردانی را ایجاد کرده که ما با این مقابله خواهیم کرد. حتما بحث تخریبی که ایشان در فضای مطلوب جهت سرمایه گذاری در کشور عزیزمان ایران ایجاد کرده نقض برجام است و برخورد خواهیم کرد. در واکنش‌ها آمریکایی ها در بعضی جاها که تکالیفی را داشتند با تاخیر و تعلل انجام دادند در بحث مجوزهای خرید هواپیما با تاخیر صادر کردند.

وی گفت: آمریکا مجوز فروش هواپیما به کشور عزیزمان ایران را صادر کرده است.

یامین پور به عراقچی گفت که 115 هواپیمای مسافربری را داریم و قطعاتی داده نمی شود؟ که عراقچی گفت: سفارشاتی که جهت هواپیماها است طبق روال انجام می شود و تا الان 10 تا 11 هواپیما تحویل داده شد. ایرباس یکی دو مورد آماده داشت که تحویل داد. اینکه هواپیماهایی هستند و زمین گیرند در این باره باید مسئولان هواپیمایی توضیح دهند. یک تعدادی از موتورها به خارج از کشور اعزام و تعمیر شد و برگشت. برجام موانعی که بر سر راه اقتصاد کشور عزیزمان ایران بوده را برداشته است.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به این سؤال که مجوزی که جهت ایرباس صادر شده است مجوزهای موردی است ولی آمریکا تعهد داده بود مجوز کلی صادر کند، عنوان کرد: مجوز فروش هواپیما به کشور عزیزمان ایران جزو تحریم های اولیه هست. در تحریم هایی که برداشته شده است چند مورد جزو تحریم های غیرهسته ای است که یکی بحث فروش هواپیماست و دیگری صادرات مواد غذایی و فرش ما به آمریکا و دیگری اجازه به شعب آمریکایی در اروپا جهت کار با ایران.

معاون سیاسی وزیر خارجه راجع به اینکه آیا ما به سرعت تعهداتمان را اجرایی کردیم، خاطرنشان کرد: شما دو عنوان را قاطی کردید یکی چند ماه رسیدن به توافق و اجرایی شدن توافق و اینکه چه کسی سریعتر کار را انجام دهد دیگری راجع به اجرایی شدن و بهره برداری ما از برطرف تحریم ها. در زمانی که برجام باید اجرایی شود یکسری کار ما باید انجام می دادیم یکسری کار آنها. کارهای ما در این زمینه چند ماهی طول می کشید، کارهای آنها طولانی نبود. بحث این بود که چه کسی سریعتر انجام دهد. رهبری عنوان کردند که کارها دو طرف باید متناظر انجام شود، آنها تحریم ها را لغو کردند و تاریخ اجرا را گذاشتند بعد از انجام کارهای ما.

عراقچی ادامه داد: طبق قول و قرار این کار انجام شد به نقطه ای رسیدیم که کارمان را انجام دادیم و آنها تحریم ها را لغو کردند. از 26 دی 94 وارد اجرای برجام شدیم. در اینجا آمریکایی ها شروع به بازی در آوردن کردند، هم دولت قبلی هم دولت کنونی و فضا را جهت ما تخریب کردند.

وی راجع به راکتور آب سنگین اراک نیز گفت: اراک یعنی راکتور آب سنگین، آنچه در اراک می ساختیم یک راکتور تحقیقاتی بود که آسانترین و سریع ترین راه جهت رسیدن به بمب هسته ای بود. که در برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران مایه نگرانی جدی بود که کشور عزیزمان ایران دارای یک راکتور است که سریع به بمب برسد. ما که برنامه بمب نداشتیم. بحث اراک یکی از مباحث مهم عنوان اراک بود. خط قرمزی که جهت ما گذاشته شده است بود این بود که اراک راکتور آب سنگین باقی بماند. اگر می شد پلوتونیوم را از بین برد ایرادی نداشت ولی ماهیت آب سنگین باید حفظ می شد. آمریکایی ها و اروپایی ها ماه ها اصرار می کردند اراک جمع شود بعد گفتند اراک را جمع کنید ما یک راکتور آب سبک پیشرفته برایتان می سازیم و 130 میلیون دلار هزینه اش را پرداخت می کنیم که ما نپذیرفتیم.

معاون وزیر خارجه افزود: بعد از چند ماه گفتند یک راکتور ترکیبی بسازیم که هم با آب سبک کار کند هم با آب سنگین، دانشمندان ما بررسی کردند که این آب سنگین نیست ولی ماهیت مهم آب سبک است و نپذیرفتیم بعد از ماه ها کشمکش متخصصان ما گفتند ما طراحی ارائه می دهیم که میزان تولید پلوتونیم کم کردن می یابد آمریکایی ها گفتند شما نمی توانید و چندین جلسه دانشمندان ما و آمریکا نشستند که این طرح را بررسی کردند و بالاخره آمریکایی ها اعتراف کردند که طرح کشور عزیزمان ایران به لحاظ فنی کار می کند و درست است.

وی بیان کرد: در لوزان قبول کردند راکتور آب سنگین با قلبی که کشور عزیزمان ایران طراحی می کند که هم آب سنگین است و هم پلوتونیوم تولید نمی شود. گفتند قلب (کلاندریا) را از بین ببرید و تازه بسازید. فرزند های شرکت انرژی اتمی گفتند ما این را از بین نمی بریم و می خواهیم در موزه ای که داریم بگذاریم گفتند ما در سوراخ های قلب بتن می ریزیم که قابل کارایی نباشد و به جای آن قلب تازه می سازیم. در توافق ژنو اسم اراک چه بود؟

عراقچی اضافه کرد: قلب راکتور خارج و با قلب تازه جایگزین می شود.

یامین پور پرسید ما با اراک کاری کردیم که نتوانیم معامله کنیم و عراقچی گفت: آمریکایی ها دستورالعمل داشتند که اسم آب سنگین را حتی بیان نمی کردند و در لوزان آمریکایی ها آب سنگین را پذیرفتند. دعوای مهم سر راکتور اراک را ما بردیم چون ماهیتش پذیرفته شد و قبول کردند کشور عزیزمان ایران راکتور آب سنگین با طراحی تازه داشته باشند.

وی بیان کرد: ما اصل اراک را در مذاکرات بردیم کری در مصاحبه گفت که ما در قلب اراک بتن ریختیم و یک دفعه همه گفتند بتن و ما این قضیه را بردیم ولی در جنگ رسانه ای باختیم و در داخل به جای اینکه حرف ما را قبول کنند حرف کری را چسبیدند. راکتور اراک دارد ساخته می شود.

معاون وزیر خارجه افزود: طراحی قلب تازه 4 تا 5 سال طول می کشد در دو سال گذشته با شرکت ایرانی قرارداد بسته شد که کالندریا ساخته شود و تمام طراحی های اولیه انجام شده، طراحی بیسیک مورد قبول واقع شده است طراحی سوخت آن در قرارداد جدیدی با چین در حال بسته شدن است.

به گزارش فارس، عراقچی در پاسخ به این پرسش که ما امکان برگشت در این زمینه نداریم و شما تحت نظر آژانس به جای بتن ریزی یک قفل می زدید که هر آن امکان باز کردن آن باشد و به جای آن قلب را در موزه گذاشتید؟ گفت: شما دارید به دو سال گذشته برمی گردید. برگشت پذیری در برنامه ما یعنی آنچه از آن می ترسند.

وی افزود: قلب تازه در حال ساخته شدن است 800 کارشناس روی آن کار می کنند و به موقع دارد ساخته می شود و تکنولوژی و تجهیزات و … در داخل ساخته می شود.

عراقچی گفت: برگه ای که ما داشتیم و می ترسیدند این بود که کشور عزیزمان ایران در برنامه هسته ای به سمت سلاح منحرف شود. ما خیال آنها را در دکترین های آنها راحت کردیم، فتوای مقام معظم رهبری سلاح هسته ای را حرام اعلام کرد.

معاون وزیر خارجه راجع به اینکه ما با مدیر جمهوری طرف هستیم که دیوانه است چون می بیند ما کاری که باید انجام می دادیم ظرف یکی دو سال انجام دادیم، گفت: شما سؤالات را قاطی می کنید و به من اجازه صحبت کردن نمی دهید.

وی راجع به اینکه ما باید تعهدات را گام به گام انجام می دادیم، گفت: الان دو سال از اجرای برجام گذشته هست. الان در چه موقعیتی هستیم و آمریکا در چه موقعیتی؟ اگر بازگشت پذیری از دید طرف برابر است که آیا کشور عزیزمان ایران توانایی دارد به سلاح هسته ای برسد بله از دید آنها وجود دارد ولی ما دنبال این کار نبوده و نیستیم. تنها دستاورد اینها این است که اگر کشور عزیزمان ایران بخواهد به سلاح هسته ای دست یابد یک سال طول بکشد.

عراقچی ادامه داد: از دید آمریکایی ها به برجام می خواهم نگاه کنم به جای اینکه بگوییم آیا کارها ما متناسب نبود راجع به بحث روز صحبت کنیم.

معاون وزیر خارجه گفت: قانون آیسا کماکان ویو است و در وقت برجام وجود داشت و به وسیله برجام ویو شد. آیسا نقض برجام است ولی در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده چون بعد از تمدید برجام، مدیر جمهور آمریکا آن را ویو کرد.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام خاطرنشان کرد: هنگامی که آمریکا نقض کرد هیأت نظارت بر اجرای برجام که به دستور رهبری تشکیل شده است هست، تصمیم گرفتند و ما گزارش دادیم که آنها آیسا را تمدید کردند و نقض برجام از نظر ما است ولی اقدامی را صورت ندادند. هیأت نظارت بر برجام دستوراتی را صادر کرد.

وی راجع به نگاهی که مدیر جمهور آمریکا به برجام دارد و عباراتی که راجع به برجام به کار برده، اشاره کرد.

معاون وزیر خارجه راجع به اینکه با چه مکانیسمی بر نقض تعهدات آمریکا در برجام نظارت می شود؟ پرسید: چه کسی هست؟ شورای امنیت، دادگاه لاهه ؟ و گفت: آژانس یک نهاد فنی است و متخصصان فنی دارد و بر اجرای برجام نظارت می کند و اینکه تحریم های آمریکا در شورای امنیت برداشته شده است چه نهادی در سطح بین المللی است که این کار را انجام دهد و حرفش ملاک باشد؟ آیا شورای امنیت می تواند؟ به دادگاه لاهه برویم؟ این بحث ها در وقت برجام صورت گرفت و نتیجه اش این بود که ما به هیچ جا نمی توانیم مراجعه کنیم در برجام اختیار نهایی در تصمیم گیری نسبت به طرف های برابر با خود کشور عزیزمان ایران است.

عراقچی گفت: این بحث ها شد که ما اگر از طرف برابر شاکی باشیم به کجا باید شکایت ببریم. اگر شما جایی دارید بگویید تا برویم.

معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد: آژانس نهاد تخصصی هسته ای است چگونه میتواند به بانک ها نظارت کند. در برجام ملاک و قاضی خودمان هستیم. پاراگراف 36 و 37 می گوید اگر کشور عزیزمان ایران قانع نشد که اینها تعهداتشان را اجرا کنند برنامه خود را از سر می گیرد.

به گزارش فارس، وی ادامه داد: ما تا زمانی که از برجام نفع خود را می بریم در برجام می مانیم و موارد نقض را از کانال خود پیگیری می کنیم و هیأت نظارت برجام هم تصمیم گیری خواهد کرد.

عراقچی با بیان اینکه آمریکایی ها می گویند کشور عزیزمان ایران بعد از برجام و با برجام نیرومند تر شده است و مقتدرتر شده است و در منطقه تهاجمی تر واکنش‌ها می کند و سیاستش نسبت به آمریکا و اسرائیل هیچ فرقی نکرده هست، گفت: آمریکا می گوید کشور عزیزمان ایران در منطقه هر کاری می خواهد می کند در سوریه، لبنان، اقلیم کردستان بازی آمریکا را به هم زد، توانایی ها موشکی و دفاعی خود را حفظ کرده، نفتش را می فروشد و همه پول های کشور عزیزمان ایران آزاد شده است هست. از اول 96 تا الان بالای 47 میلیون دلار نفت فروختیم.

وی اضافه کرد: همین نفت کش سانچی تمام بیمه های بین المللی را داشت که در وقت تحریم ها هیچکدام را نداشت. هم محموله بیمه بود هم کشتی بیمه بود هم بیمه شخص ثالث بود و هم بیمه آلودگی داشت. شرکت بیمه کیش کشتی های ما را بیمه می کرد و چون ضعیف بود کشورهای خارجی کشتی های ما را به بنادرشان راه نمی دادند.

عراقچی گفت: اینکه آمریکا می گوید برجام باید از بین برود و اصلاح شود به خاطر این است که جلوی مقتدر شدن کشور عزیزمان ایران را بگیرد.

معاون وزیر خارجه کشورمان به بیانات ترامپ راجع به نقاط ضعف برجام و اینکه عنوان موشکی در آن نادیده گرفته شده، اشاره کرد.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به بیانات مجری برنامه مبنی بر اینکه بی انصافی است که اقتدار کشور عزیزمان ایران را به برجام گره بزنیم، گفت: این از دید آمریکایی هاست. این در اثر بازوهای منطقه ای ما و در اثر جانفشانی های مدافعان حرم و … هست. توصیه اینجاست که طرف آمریکایی می گوید کشور عزیزمان ایران بعد از برجام نیرومند تر شده است و می خواهد کشور عزیزمان ایران را تضعیف کند.

عراقچی گفت: برجام تحریم بیمه را برداشته هست. شما با کدام اقتصاددان مشورت کردید، مسئولان بانک مرکزی را بخواهید. درآمدهای حاصله از فروش نفت در حساب های بانک مرکزی است.

وی عنوان کرد: هیچ قراردادی با هیچ کشوری نداریم که در ازای پول خودمان کالا بگیریم. اینکه با پول نفتی که می فروشیم، کالا می خریم طبیعی است.

عراقچی در پاسخ به این سؤال که آیا قدرت ارزی ما در داخل با فروش نفت زیاد کردن می یابد؟ گفت: نفت را می فروشیم منظورتان از برگشت پول اسکناس است یا دسترسی داشتن به آن پول.

عراقچی گفت: شما هنگامی که حقوقت را دریافت می کنی همینکه کارت بانکی شما کار می کند یعنی پولت را گرفته ای، لزوم ندارد آن را اسکناس کنی و بگذاری در جیبت. درآمدهای نفتی ما الان وارد حساب های بانک مرکزی می شود و هر چقدر نیاز داشته باشند دلار و اسکناس می کنند و وارد کشور می کنند.

وی بیان کرد: ما با هیچ کشوری قرارداد نداریم. اگر جایی باشد قرارداد دوجانبه ای هست. ربطی به تحریم ها ندارد. منافع شما اقتضا می کند که بعضی کالاها را وارد کنید. کشور عزیزمان ایران دارد از برجام و منافع آن سود می برد هم نفتش را می فروشد و هم سرمایه گذاری جذب می کند.

معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد: میزان سرمایه گذاری ها در کشور عزیزمان ایران زیاد کردن یافته هست. ما داریم از برجام نفع می بریم کاتسا و آیسا در عمل هیچ تفاوتی ایجاد نکرده هست. کاتسا و آیسا هنوز یک دلار از فروش نفت ما کم نکرده است.

وی بیان کرد: اختیار کشور عزیزمان ایران از برجام را دست هیچ کسی نداده ایم، دست خودمان است.

به گزارش فارس، عراقچی راجع به بیانات زنگنه وزیر نفت مبنی بر اینکه مسئله انتقال پول از کره جنوبی و چین، گفت: خواهش می کنم مسئولان بانک مرکزی را دعوت کنید. پرسشها بانکی ما از چند دسته و قسم هست. در دو حوزه نفت و حمل و نقل هیچ مشکلی نداریم، در حوزه مالی و بانکی هنوز به اوضاع عادی برنگشتیم و علت آن پرسشها خارج از برجام هست. یکی از پرسشها تحریم های اولیه آمریکاست که امکان دسترسی ما به سیستم دلار را نمی دهد.

معاون وزیر خارجه بیان کرد: چون خیلی از کشورها مثل کره جنوبی که سیستم ارزیشان ارز جهانی نیست و با دلار آمریکا گره خورده مسئله وجود دارد. علت دیگر پرسشها بانکی و مالی ما به بحث پولشویی برمی گردد. هیچ تحریمی در برجام نیست که باید برداشته می شد و نشد.

عراقچی راجع به ترامپ نیز گفت: آرزوی ترامپ است که ما از برجام خارج شویم و عالی ترین سناریو جهت آمریکا این است که برجام را به هزینه کشور عزیزمان ایران از بین ببرند. معتقدند کشور عزیزمان ایران قدرتمند شده است است به دلایل درونی خود و می خواهند محدودش کنند برجام را می زنند. ترامپ در تبلیغات انتخاباتی اش گفت من بیایم برجام را پاره می کنم. اسفند 93 که تقریبا چشم انداز توافق مشخص شده است بود 47 سناتور جمهوریخواه آمریکا نامه ای نوشتند به رهبران کشور عزیزمان ایران که به مدیر جمهور ما اعتماد نکنید و مدیر جمهور بعدی می تواند برجام را با گردش یک قلم آن را از بین ببرد.

وی افزود: تا الان یک سال و یک ماه است که نتوانسته برجام را لغو کند.

به گزارش فارس، مدیر ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به بیانات ترامپ راجع به برجام خاطرنشان کرد: اگر ترامپ بخواهد برجام را پاره کند باید قطعنامه شورای امنیت را پاره کند. کشور عزیزمان ایران هم هیچ بهانه ای دست آنها نداده هست. ترامپ فهمید پاره کردن برجام هزینه دارد و نخستین کار این بود که کشور عزیزمان ایران را به موضعی بیندازد که خودش از برجام خارج شود ولی خوشبختانه این هوشمندی در کشور بود که اگر ترامپ می خواهد برجام را پاره کند به هزینه خود کند نه ایران.

عراقچی با اشاره به ناکامی های ترامپ تا الان اضافه کرد: الان دوباره ترامپ به کنگره ضرب الاجل داده هست. مواضع اروپایی ها تا الان راجع به برجام خوب بوده است البته اینکه در آینده چه کنند نمی دانم. اروپایی ها و غربی ها با ما در چهار عنوان از اول انقلاب مسئله داشتند، بحث حقوق بشر، تروریسم (حزب الله و…)، برنامه موشکی و بحث هسته ای. ما با آنها بحث هسته ای را حل کردیم، اختلافات ما در سه عنوان دیگر باقی است.

* برجام به هیچ عنوان دیگری چه بحث موشکی چه منطقه ای هیچ ارتباطی ندارد

وی در پاسخ به سؤالی راجع به بسط دادن برجام به دیگر حوزه ها نیز گفت: برجام نه مذاکره مجدد می شود نه الحاقیه ای به آن خواهد شد و نه به عنوان دیگری ربط داده می شود. ما راجع به برجام در آینده گفت وگو نکرده و نخواهیم کرد. موضع ما روشن و منطقی هست، به هیچ وجه راجع به برجام مذاکره مجدد نخواهیم کرد. برجام به هیچ عنوان دیگری چه بحث موشکی چه منطقه ای هیچ ارتباطی ندارد. اروپایی ها تا الان این تفکیک را رعایت کرده اند که برجام باید رعایت شود و به هیچ عنوان دیگری ارتباط ندارد ولی نگرانی هایی با کشور عزیزمان ایران داریم که یک جای دیگر صحبت کنیم که ما تا الان صحبت نکرده ایم.

معاون وزیر خارجه افزود: امیدواریم اروپا در این موضع خود بماند. آنها هستند که باید تصمیم بگیرند.

عراقچی راجع به پایبندی اروپا به تعهداتشان و حساب کردن روی آنها خاطرنشان کرد: اروپا و آمریکا متحدان راهبردی خود هستند و در یک بلوک هستند و روابط فرااتلانتیکی دارند و در عین حال دارای اختلافاتی در ناتو، پیمان تجارت و … و از جمله برجام هستند. اینکه ما روابطمان را چگونه مدیریت کنیم و اینکه آیا قادر هستیم در این اختلاف بین اروپا و آمریکا راجع به برجام، اروپا را در سمت چین و روسیه نگهداریم، بحث دیپلماسی است.

به گزارش فارس، مدیر ستاد پیگیری اجرای برجام خاطرنشان کرد: ما در یک سال گذشته موفق شدیم و آمریکا در یک سال گذشته در بحث برجام منزوی شده است است و اروپا و چین و روسیه به برجام متعهد بودند. ترامپ در یک سال گذشته خیلی منزوی شد حتی در بحث موشکی ایران، عنوان موشکی کشور عزیزمان ایران را به شورای امنیت برد حتی بحث آشوب ها را به این شورا برد ولی موفق نشد و منزوی شد.

وی راجع به آخر 120 روز و خط و نشان ترامپ نیز گفت: ترامپ دفعه قبل هم گفته بود بار آخر هست. اگر چنین کند سیاست ما روشن است و اگر آمریکا از برجام خارج شود برجامی در کار نخواهد بود براساس منافع خود واکنش‌ها می کنیم، جهت همه سناریوها آمادگی داریم. اینکه چه حالت هایی ممکن است بعد از خروج آمریکا پیش بیاید جهت همه برنامه ریزی کردیم و چند سناریو طراحی و جهت هر کدام شیوه عمل تعریف شده است و در هیأت نظارت بر اجرای برجام نیز راجع به آن بحث شده است هست. حتی اگر آمریکا باقی بماند و بخواهد سیاست بلاتکلیفی را ادامه دهد که بعید می دانم بعد از این چهار ماه با همه تهدیداتی که کرده اگر ویورها را تمدید کند، کسی به این فضاسازی های ترامپ وقعی نمی گذارد.

عراقچی افزود: جهت همه سناریوها آمادگی داریم. مواد غنی شده است را دادیم به جای آن بیش از 200 تن کیک زرد گرفتیم، ما داریم روی سانتریفیوژهای نسل های تازه کار می کنیم، اراک به اراک مدرن تر تبدیل می شود و … یک سال است به ماشین آی .آر هشت گاز تزریق می کنیم. همه هزینه هایی که پرداخت کردیم همه برگشت پذیر است.

* اگر ترامپ و هر کس دیگری می دانست که اگر از برجام خارج شود هزینه ای پرداخت نمی کند تا الان این کار را کرده بود

معاون وزیر خارجه راجع به اینکه آیا آمریکا هزینه ای جهت خروج از برجام پرداخت خواهد کرد؟ خاطرنشان کرد: اگر ترامپ و هر کس دیگری می دانست که اگر از برجام خارج شود هزینه ای پرداخت نمی کند تا الان این کار را کرده بود. جهت اروپایی ها این روشن است و جهت آمریکایی ها هم روشن خواهد شد، می دانند برجام نقش مهمی در امنیت منطقه غرب آسیا دارد و این منطقه با این همه بحران و جنگ، اگر بحران جدیدی به پیچیدگی بحران هسته ای به آن اضافه شود حتما منطقه امن تری نخواهد بود.

وی در پاسخ به این سؤال که یعنی آنها با برجام منطقه را امن کرده اند؟ گفت: منطقه ما یک منطقه پرآشوبی است و برجام یکی از بحران های منطقه ما را مدیریت کرده هست، می توانست به جاهای باریک کشیده شود. الان هم اگر برجام نباشد می تواند به بحران سنگینی مبدل شود، حتما منطقه ناامن فعلی بدون برجام اوضاع بهتری نخواهد داشت. جهت اروپایی ها که امنیتشان با امنیت منطقه غرب آسیا تقریبا گره خورده و جهت آنهایی که یک موج مهاجرت هم چیزشان را به هم می ریزد می دانند که امواج تازه چگونه خواهد بود. آنها توانایی ها ما را می دانند. تمام دستاورد اینها در برجام این نیست که جلوی بمب اتمی کشور عزیزمان ایران را گرفتند این است که یک سال فاصله انداختند. یعنی در یک سال همه چیز می تواند به حالت اولیه برگردد و چیزی که آنها از آن دلواپس هستند برگردد.

* شروط 9 گانه رهبری جز یکی که جای بحث دارد هشت تای دیگر صد در صد اجرایی شده است است

وی راجع به شروط 9گانه رهبری در مذاکرات نیز گفت: آنچه از اول و آخر مذاکرات مهم بود دستورات و خط قرمزهای ایشان بود و شروطی که در وقت تایید برجام گذاشتند جهت ما مهم و کلیدی بوده و هست. یکسری از این شرط ها مربوط به قبل از اجرایی شدن برجام می شد و اگر این شرط ها محقق نمی شد، ایشان اجازه نمی دادند و این شرط ها محقق شد که ایشان اجازه اجرایی شدن دادند.

عراقچی خاطرنشان کرد: معتقدیم این شرطها اجرا شده است و در مورد یکی از آنها اختلاف نظر وجود دارد که می توانم توضیح بدهم. این 9 شرط به جز یکی که جای بحث دارد هشت تای دیگر صد در صد اجرایی شده است است.

معاون وزیر خارجه در آخر خطاب به مجری گفت اینکه نقش مجری و منتقد را با هم اجرا کردید کار مشکل بود، که مجری برنامه گفت من تلاش کردم سوالات را که وجود دارد صادقانه بیان کنم. عراقچی گفت بحث برجام را ملی نگاه کنیم اصلا جناحی و سیاسی نیست و اگر ملی نگاه کنیم بحث عزت ملی در آن هست. اجازه ندادید از موضع عزت ملی بحث برجام را مطرح کنم. پرسشها را به دو سال قبل بردید، نبردی که بین کشور عزیزمان ایران و کشورهای غربی وجود داشت را بروید دربیاورید مگر سیاست آمریکا غنی سازی صفر نبود؟

واژه های کلیدی: ایران | عراقچی | آمریکا | ایرانی | تحریم ها | آمریکایی | وزارت خارجه | اتباع آمریکا | سید عباس عراقچی | وزیر امور خارجه | وزیر خارجه کشور

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs