ظهر اردیبهشت داوطلبان رد صلاحیت انتخابات شوراها

ظهر: اردیبهشت داوطلبان رد صلاحیت انتخابات شوراها نامزدهای انتخاباتی انتخابات شوراهای اسلامی انتخابات فرماندار دشتی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آیت‌الله با سیاست خداحافظی کرده است؟ ، سکوت معنادار مصباح یزدی بعد مبارزه انتخاباتی با چراغ خاموش

یکبار دیگر نامزد آیت الله مصباح در انتخابات شکست خورد ؛ حالا پرسش این است که آیت الله همچنان بودنش با سیاست را جالب و مورد نیاز می داند؟

آیت‌الله با سیاست خداحافظی کرده است؟ ، سکوت معنادار مصباح یزدی بعد مبارزه انتخاباتی با چراغ خاموش

سکوت معنادار مصباح یزدی بعد مبارزه انتخاباتی با چراغ خاموش /آیت الله با سیاست خداحافظی کرده است؟

عبارات مهم : سیاست

یکبار دیگر نامزد آیت الله مصباح در انتخابات شکست خورد ؛ حالا پرسش این است که آیت الله همچنان بودنش با سیاست را جالب و مورد نیاز می داند؟

این نخستین انتخاباتی است که آیت الله مصباح یزدی این چنین با سکوت آن را به آخر برده هست. این سکوت اگر چه در این چند هفته شلوغ و پرماجرا چندان مورد توجه قرار نگرفت ولی حالا که فضا آرام شده است است و وقت تحلیل فرا رسیده می توان با رصد آنچه که در این چند هفته گذشت دقیقا به این نتیجه رسید که آیا این پدیده یعنی سکوت انتخاباتی مصباح یزدی را در این انتخابات شاهد بوده ایم.

آیت‌الله با سیاست خداحافظی کرده است؟ ، سکوت معنادار مصباح یزدی بعد مبارزه انتخاباتی با چراغ خاموش

معجزه ای که طلسم شد

اگر از ماجرای مخالفت خوانی های مصباح یزدی با هاشمی رفسنجانی و بعد از آن محمد خاتمی در دوران صدارتشان عبور کنیم به دورانی می رسیم که او همه کار کرد تا محمود احمدی نژاد رییس جمهور شود. کمتر کسی است که یادش رفته باشد زمانی را که آیت الله مصباح این چنین صریح و براق گفت :« احمدی نژاد ذخیره خداوند جهت امروز ماست. من در این 26 سال انقلا ب سراغ ندارم که طلبه ای یک میلیون تومان قرض کرده باشد – که ماهی 20،30هزارتومان برگرداند – جهت اینکه خرج انتخابات بشود. همچنین مواردی که مردم نذرهای عجیب و غریبی کرده اند. خانمی را سراغ دارم که جهت پیروزی آقای احمدی نژاد، نذر کرده 40 زیارت عاشورا، 40 زیارت جامعه کبیره، 40 زیارت آل یاسین و 14 ختم قرآن کریم بخواند.

چند نفر از زن ها 140 هزار صلوات نذر کردند؛ و چقدر تضرعات، گریه ها، زاری ها و توسلا ت عجیب و غریب تا اینکه یک کسی پیروز شود. در حالی که چندان آشنایی و سابقه ای از این شخص نداشتند. چطور شد که مردم به این شخص علا قه پیدا کردند؟ دیشب یکی از دوستان حاضر در جلسه نقل کرد: قبل از برگزاری مرحله اول انتخابات به محضر یکی از علمای اهواز رسیدم، ایشان گفت دلواپس نباشید، احمدی نژاد رییس جمهور می شود. ایشان گفته بود که شخصی شب بیست و سوم ماه رمضان در حال احیا، پیش از نیمه شب به خواب می رود. در خواب به او ندا می شود که بلند شو جهت احمدی نژاد دعا کن، وجود مقدس ولی عصر(عج) دارند جهت احمدی نژاد دعا می کنند. می گوید من حتی اسم احمدی نژاد را نشنیده بودم و اصلا او را نمی شناختم!»

یکبار دیگر نامزد آیت الله مصباح در انتخابات شکست خورد ؛ حالا پرسش این است که آیت الله همچنان بودنش با سیاست را جالب و مورد نیاز می داند؟

البته سخنان بعد از آن را هم همه به یاد دارند . هنگامی که که آیت الله مصباح یزدی گفت :« یک هنگامی که به بعضی از دوستان نزدیکم گفتم که بیش از ۹۰ درصد اعتقاد دارم که او سحر شده است است! این اوضاع ابدا طبیعی نیست. هیچ آدم عاقلی چنین کارهایی نمی کند، مگر آنکه اختیار از او سلب شده است باشد. این کارها هیچ توجیهی ندارند. یک وقت کسی اشتباهی می کند، آن وقت هرچه او اشتباه می کند، این فرد می آید و توجیه می کند! کسی که 10 تا دوست دارد، ۹تا دوستش را می گذارد کنار و کارهای دهمی را توجیه می کند! آیا این یک کار عاقلانه است که انسان دایما به آن ۹ نفر اعتراض کند و حتی یک بار هم به آن دهمی اعتراض نکند؟ چطور همه اشتباه می کنند و کنار زده می شوند، ولی این یکی می شود مطلق و هرچه می گوید درست است؟ این قضیه اصلا توجیه ندارد، ولی گفتن این حرف ها عوامانه است و کاری است که پیرزن ها می کنند. زن و شوهرها سر هر قضیه ای که دعوا می کنند، می گویند جادو شده است [خنده حضار]. حرف عامیانه ای بود که بگوییم لابد او را جادو کرده اند. حرفی نبود که بشود همه جا زد، مضافا بر اینکه ما خودمان هم اهل این کارها نبودیم. نه پدرمان جادوگر بود، نه خودمان این کاره بودیم.»

سخنانی که محمود احمدی نژاد در تصویر العمل به آن گفت : «برخی هم اینگونه عنوان می کنند که من را طلسم کرده اند! خب بیایید طلسم من را بشکنید تا همه راحت شوند!»

از لنکرانی تا جلیلی

آیت‌الله با سیاست خداحافظی کرده است؟ ، سکوت معنادار مصباح یزدی بعد مبارزه انتخاباتی با چراغ خاموش

اصولگرایان هر لحظه تلاش کرده اند ولی هیچ وقت نشده که مصباح یزدی وارد ائتلاف شود و تصمیمات آنها را تایید کند. در سال 92 هم چنین شد که آیت الله مصباح یزدی حاضر به پیوستن به ائتلاف نشد و خود ابتدا به سراغ باقری لنکرانی رفت و بعد از آن به حمایت از سعید جلیلی راضی شد. آن وقت هم همه کار کرد. از وظیفه می گفت و دلخوش بود به رای آوری کسی که شبیه ترین فرد بود به محمود احمدی نژاد. همانی شده است بود که آیت الله مصباح می خواست. جلیلی ولی شکست خورد . او که مصداق وظیفه گرایی آیت الله بود هم ائتلاف اصولگرایان را بر هم زد و هم موجب رشد آرا حسن روحانی در انتخابات شده است بود. چه اینکه بعضی حتی تحلیل می کردند درصدی از مردم که قصد رای دادن هم نداشتند جهت رییس جمهور نشدن جلیلی پای صندوق ها آمدند.

آیت الله مصباح یزدی ولی به فاصله چند روز بعد از آن شکست حرف های مهمی زد. نکاتی گفت که از آینده سیاست ورزی اش حکایت داشت . او گفت :« یا اینکه فردی با کمترین امکانات و هزینه ها، رأیی نزدیک به کسانی بیاورد که میلیاردها خرج کردند، تأثیر نیست؟ مخصوصا اینکه تنها همین چند روز کار شد و اگر مدت بیشتری با این اخلاص و جدیت کار می شد، نتیجه کیفی کار نیز بالاتر بود. بعد نمی توان گفت این کارها اثری ندارد و وظیفه از ما ساقط هست، و اگر از حالا جهت 4 سال بعد فکر کنیم تأثیر آن چندین برابر خواهد شد.»

یکبار دیگر نامزد آیت الله مصباح در انتخابات شکست خورد ؛ حالا پرسش این است که آیت الله همچنان بودنش با سیاست را جالب و مورد نیاز می داند؟

به محمد باقرقالیباف نامزد اول اصولگرایان طعنه زد و از یارانش خواست از همین راهی که آمده اند سیاست ورزی خودشان را دنبال کنند تا 4 سال بعد یعنی همین اردیبهشتی که از راه می رسد گزینه خودشان را به پاستور برسانند .آیت الله مصباح می گوید :« عده ای رأی آوری را از مهمترین شاخصه های اصلح عنوان می کنند. از طرف دیگر اگر کسی رأی آورد که او را اصلح نمی دانیم، وظیفه ما چیست، آیا باید تسلیم وی شویم یا تحمل کنیم یا برخورد کنیم؟ آیا که وظیفه هرچند به خاطر مصالح واقعی است و جهت تحقق امور مطلوب هست، ولی اینکه تا چه میزان این مطلوب، محقق شود، به اراده ما نیست، بلکه به میدان رفتن و شمشیر زدن تا پای جان در اختیار ماست، ولی اینکه بعد چه خواهد شد، تابع اراده ما نیست. لذا همواره باید ببینیم که تکلیفی متوجه ما است یا خیر؟»

این یعنی اینکه مصباح یزدی بنای جدایی از سیاست را نداشت اگر چه تکالیف سیاست ورزی او هرگز به نتیجه نمی رسید و او هم این بی نتیجه بودن را چندان مهم نمی دانست.

آیت‌الله با سیاست خداحافظی کرده است؟ ، سکوت معنادار مصباح یزدی بعد مبارزه انتخاباتی با چراغ خاموش

مواجهه عجیب با روحانی

او از همان روز اولی که حسن روحانی رییس جمهور شد مخالفت خوانی با او را شروع کرد. بارها به رییس جمهور تاخت و تا توانست به طعنه و کنایه او را مورد اعتراض قرار داد: «مطمئن بودم که این مذاکرات نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و این پرسشها قابل آینده نگری بود. معلوم بود که مذاکره با شیطان و اعتماد به وعده های او کاملا غلط هست. مردم حرف کسانی که غلط های و شکست هایشان را به گردن رهبری می اندازند نمی پذیرند.»

او به همین هم بسنده نکرده و در جای دیگری از اظهاراتش گفته بود« در همان ایام دفاع مقدس من خودم از بعضی شخصیت های طراز اول امروز شنیدم که می گفتند که ما تا کی باید با آمریکا بجنگیم! همین ها طراحی کردند و جام زهر را به امام نوشاندند و الان هم به این کار افتخار می کنند.عده ای از مسئولین نه فقط امروز که در وقت امام هم موضع گیری های انقلابی و علنی امام علیه آمریکا و ابرقدرت ها را مسخره می کردند و آن را تندروی و افراط می دانستند. همین ها اعتقاد بودند که ما باید آداب دیپلماسی را در برابر این دشمن های رعایت کنیم. این نشان می دهد که اینها از ابتدا با امام همفکر و همراه نبودند. جهت همین می بینیم که دنبال از بین بردن شعار فوت بر آمریکا هستند.»

زمانه انتخابات که نزدیک شد اصولگراها باز جمشمان به قم دوخته شد . به اینکه آیا مصباح یزدی حاضر به پذیرش نظر آنها خواهد شد یا اینکه باز جهت خودش فرد دیگری را سراغ دارد. ابتدا خبر آمد که مصباح یزدی در یدار با بعضی فرستادگان جمنا به آنها گفته هر لحظه آرزو داشته چنین ائتلافی میان اصولگرایان شکل بگیرد . جلسه ای که گویا یکی از حاضران آن ذوالقدر بوده و دو نفر دیگر غلامعلی حداد عادل و محسن رضایی . از اخبار غیر رسمی نقل بود که مصباح یزدی در آن دیدار گفته از این ائتلاف حمایت می کند ولی تضمینی در مورد جبهه پایداری نمی دهد.

اهالی جمنا بعد از این اظهار نظر امیدشان این بود که حتی اگر پایداری ها با آنها نسازند ، مصباح یزدی سخنی راجع به آنها نخواهد گفت. شرایط ولی عوض کردن کرد خیلی سریعتر از آنچه جمنا و آن سه نفر انتظارش را داشتند . مصباح یزدی در دیدار با اعضای موتلفه در اظهار نظری غیر منتظره گفت:« بنده به دنبال آشنایی وظیفه ای هستم که بتوانم در برابر خدا جواب بدهم؛ هر گاه تشخیص بدهم کسی اصلح هست، از او حمایت می کنم، اگر رسید به جایی که قرار است کسی رأی بیاورد که ضررش زیاد است و رأی به رقیب، باعث دفع ضرر زیاد می شود، دفع افسد به فاسد می کنم؛ ولی قرار نیست از اول فاسد را ترویج کنم؛ در صورتی می توانم رأی بدهم که بینی و بین الله بدانم بین افراد، فردی اصلح هست؛ به قول کسی هم نمی توانم اعتماد کنم و هیچ ائتلافی هم نمی پذیرم، چون این امور شوخی بردار نیست و باید روزی پاسخ آن را در برابر خدا بدهم؛ آری؛ رفت و آمد، بحث و گفتگو با دوستان گرامی را با کمال میل انجام می دهم، ولی نمی توانم به کسی قولی بدهم که از فلانی حمایت می کنم؛ چون حجتی پیش خدا ندارم.»

بعد از البته اتفاقات دیگری هم افتاد . مصباح یزدی به شاگردانش گفت که نظر او حمایت از ابراهیم رییسی است . گویا خواستش این بود که یارانش هر چه توان دارند جهت باقی ماندن این صورت در صحنه به عنوان نفر آخر و نهایی انجام دهند . این فرمان ولی یک مصوبه دیگر ار هم به همراه خود داشت . این تلاش تشکیلاتی باید چراغ خاموش و به صورت فردی دیده شود . حتی یکبار که جبهه پایداری بیانیه داد که نامزدش ابراهیم رییسی است به ساعت نرسیده این این بیانیه تکذیب شد.

نکته ولی این است که مصباح یزدی در تمام این چند ماه ساکت بوده است . او بعد از آن جلسه تعیین کنننده با ابراهیم رییسی در مشهد دیگر سکوت پیشه کرد و تحولات را از اتاق فرمان در بلوار جمهوری اسلامی قم دنبال کرد .

یکبار دیگر نامزد آیت الله مصباح در انتخابات شکست خورد ؛ حالا پرسش این است که آیت الله همچنان بودنش با سیاست را جالب و مورد نیاز می داند؟

اخبار سیاسی – نامه نیوز

واژه های کلیدی: سیاست | انتخابات | احمدی نژاد | احمدی نژاد | رییس جمهور | محمود احمدی نژاد | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs